Vill du hjälpa oss att bli bättre? Svara på vår enkät!

Hitta hit:
T-bana: Universitetet
Frescativägen 40

Ordinarie öppettider:
Tisdag–fredag 11–17
Lördag–söndag 10–18

  • Huvudmeny

Medarbetare och kontakt

Enheten för Geovetenskap är belägen i museets södra flygel i riktning mot Vegaplatsen. Sammanlagt är vi ett trettiotal medarbetare, inklusive doktorander, post-doktorer och långvariga gästforskare. Den ordinarie personalen består både av forskare och av teknisk och administrativ personal.

Adresser och telefon

Postadress

Enheten för Geovetenskap
Naturhistoriska riksmuseet
Box 50 007
104 05 Stockholm

Faktureringsadress

Naturhistoriska riksmuseet
Referens 2214
FE 7727
SE-831 90 ÖSTERSUND

Leveransadress

Svante Arrhenius väg 3
114 18 Stockholm

Besöksadress (museets huvudentré)

Frescativägen 40

Telefon (sekreterare)

08-519 540 32

 

Medarbetare

Ordinarie personal

Dan Holtstam, Forskare, Förste intendent, Biträdande enhetschef, Samlingsansvarig
Administrativt arbete samt egen forskning inom mineralogi
Telefon 08-5195 4234
E-post dan.holtstam@nrm.se

Heejin Jeon, Forskningsingenjör vid NordSIMS
Drift, underhåll, assistans till besökare och metodutveckling
Telefon 08-5195 4090
E-post heejin.jeon@nrm.se

Andreas Karlsson, Intendent
Arbete med samlingar och samlingsdatabaser, lån ur samlingarna, XRD och SEM-EDS-analyser
Telefon 08-5195 4280
E-post andreas.karlsson@nrm.se

Melanie Kielman-Schmitt, Research engineer
Technical maintenance, method development and user support at the Vegacenter national laboratory
Phone +46-8-5195 4168
E-mail melanie.schmitt@nrm.se

Ellen Kooijman, Enhetschef, Forskare
Forskning inom isotopgeologi och berggrundsgeologi,
Administrativt arbete som enhetschef
Telefon 08-5195 4226
E-post ellen.kooijman@nrm.se

Jörgen Langhof, Intendent
Arbete med samlingar och samlingsdatabaser, lån ur samlingarna
Telefon 08-5195 4076
E-post jorgen.langhof@nrm.se

Kerstin Lindén, Laboratorietekniker vid NordSIMS
Preparation av prover och hjälp till besökare vid NordSIMS
Telefon 08-5195 5168
E-post kerstin.linden@nrm.se

Chris Mark, Förste intendent, Chef för Vegacentret
Forskning inom isotopgeologi. Tekniskt och administrativt arbete som föreståndare för Vegacentret
Telefon 08-5195 4119
E-post chris.mark@nrm.se

Leena Paulin, Byråassistent, Sekreterare
Administration och ekonomi vid Enheten för Geovetenskap
Telefon 08-5195 4032
E-post leena.paulin@nrm.se

Per-Olof Persson, Forskare, Förste intendent
Uppdragsanalyser och utveckling av analysmetoder,
ansvarig för krosslabb och mineralseparation
Telefon 08-5195 4039
E-post per-olof.persson@nrm.se

Torsten Persson, Forskningsingenjör
Ansvarig för masspektrometrar och annan utrustning vid enheten
Telefon 08-5195 4058
E-post torsten.persson@nrm.se

Henrik Skogby, Professor, Forskare
Forskning inom mineralogi samt tekniska och administrativa uppdrag
Telefon 08-5195 4043
E-post henrik.skogby@nrm.se

Karin Wallner, Laboratorietekniker
Ansvarig för kemiskt preparationslaboratorium för isotopgeologi, PRAO-ansvarig
Telefon 08-5195 4075
E-post karin.wallner@nrm.se

Martin Whitehouse, Professor, Forskare, Chef för NordSIMS
Forskning inom isotopgeologi och berggrundsgeologi,
Tekniskt och administrativt arbete som föreståndare för NordSIMS
Telefon 08-5195 5169
E-post martin.whitehouse@nrm.se

Post-doktorer och andra forskare utan fast anställning

Gavin Kenny, Forskare
Forskning inom isotopgeologi
E-post gavin.kenny@nrm.se

Bogdana Radu, Post-doktor
Forskning inom mineralogi
E-post bogdana.radu@nrm.se

Doktorander

Francesco Bernardi, Doktorand från Universitetet i Trieste, Italien
Forskning i mineralogi
E-post francesco.bernardi@phd.units.it

Gästforskare

Matthijs Smitlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster, Associate Professor i tillämpad geokemi vid University of British Columbia, Vancouver, Canada
Forskning inom isotopgeologi
E-post msmit@eoas.ubc.ca

Andreas Petersson, Post-doktor vid Geologiska Institutionen vid Köpenhamns Universitet, Danmark.
Forskning inom isotopgeologi
E-post ape@ign.ku.dk

Emeritus-forskare och associerade forskare

Kjell Billström, Associerad (pensionerad) forskare
Forskning inom geokronologi, berggrundsgeologi och malmgeologi
E-post kjell.billstrom@nrm.se

Stefan Claesson, Professor emeritus i isotopgeologi
Forskning inom geokronologi och berggrundsgeologi
Telefon 08-5195 4042
E-post stefan.claesson@nrm.se

Ulf Hålenius, Professor emeritus i mineralogi
Forskning inom mineralogi
Telefon 08-5195 4033
E-post ulf.halenius@nrm.se

Åke Johansson, Associerad (pensionerad) forskare
Forskning inom geokronologi och berggrundsgeologi, populärvetenskaplig verksamhet inom geologi
E-post ake.johansson@nrm.se

Jan-Olov Nyström, Pensionerad forskare
E-post jan.nystrom@nrm.se