Hitta hit:
T-bana: Universitetet
Frescativägen 40

Ordinarie öppettider:
Tisdag-söndag 10-18


  • Huvudmeny

Medarbetare och kontakt

Enheten för Geovetenskap är belägen i museets södra flygel i riktning mot Vegaplatsen. Sammanlagt är vi ett trettiotal medarbetare, inklusive doktorander, post-doktorer och långvariga gästforskare. Den ordinarie personalen består både av forskare och av teknisk och administrativ personal.

Adresser, telefon och fax

Postadress

Enheten för Geovetenskap
Naturhistoriska riksmuseet
Box 50 007
104 05 Stockholm

Faktureringsadress

Naturhistoriska riksmuseet
Referens 2214
FE 07
SE-838 73 FRÖSÖN

Leveransadress

Svante Ahrenius väg 3
114 18 Stockholm

Besöksadress (museets huvudentré)

Frescativägen 40

Telefon (sekreterare)

08-519 540 32

Fax

08-519 540 85

Medarbetare

Ordinarie personal

Per Andersson, Forskare, Förste intendent, Enhetschef
Forskning inom lågtemperatur-isotopgeokemi, administration.
Telefon 08-5195 4038
Mobil 070-493 07 82
E-post per.andersson@nrm.se

Kjell Billström, Forskare, Förste intendent
Forskning inom geokronologi, berggrundsgeologi och malmgeologi
Telefon 08-5195 5128
E-post kjell.billstrom@nrm.se

Ulf Hålenius, Forskare, Professor i mineralogi
Forskning inom mineralogi, samlingsansvarig
Telefon 08-5195 4033
E-post ulf.halenius@nrm.se

Åke Johansson, Forskare, Förste intendent, Jourhavande geolog
Forskning inom geokronologi och berggrundsgeologi, populärvetenskaplig verksamhet inom geologi
Telefon 08-5195 4034
E-post ake.johansson@nrm.se

Andreas Karlsson, Intendent
Arbete med samlingar och samlingsdatabaser, lån ur samlingarna
Telefon 08-5195 4280
E-post andreas.karlsson@nrm.se

Ellen Kooijman, Forskare, Chef för Vegacentret
Forskning inom isotopgeologi och berggrundsgeologi,
tekniskt och administrativt arbete som chef för Vegacentret
Telefon 08-5195 4226
E-post ellen.kooijman@nrm.se

Jörgen Langhof, Intendent
Arbete med samlingar och samlingsdatabaser, lån ur samlingarna
Telefon 08-5195 4076
E-post jorgen.langhof@nrm.se

Kerstin Lindén, Laboratorietekniker vid Nordsim
Preparation av prover och hjälp till besökare vid Nordsim
Telefon 08-5195 5168
E-post kerstin.linden@nrm.se

Leena Paulin, Byråassistent, Sekreterare
Administration och ekonomi vid Enheten för Geovetenskap
Telefon 08-5195 4032
E-post leena.paulin@nrm.se

Per-Olof Persson, Forskare, Förste intendent
Uppdragsanalyser och utveckling av analysmetoder,
ansvarig för krosslabb och mineralseparation
Telefon 08-5195 4039
E-post per-olof.persson@nrm.se

Torsten Persson, Forskningsingenjör
Ansvarig för masspektrometrar och annan utrustning vid enheten
Telefon 08-5195 4058
E-post torsten.persson@nrm.se

Melanie Schmitt, Laboratorietekniker
Preparation av prover och hjälp till besökare vid Vegacentret
Telefon 08-5195 4168
E-post melanie.schmitt@nrm.se

Hans Schöberg, Forskningsingenjör, kemist
Utveckling av isotopgeokemiska preparations- och analysmetoder, masspektrometrisk analys, hjälp åt besökare vid laboratoriet
Telefon 08-5195 4035
Mobil 0709-619 562
E-post hans.schoberg@nrm.se

Henrik Skogby, Professor, Forskare, Ställföreträdande enhetschef
Forskning inom mineralogi samt tekniska och administrativa uppdrag
Telefon 08-5195 4043
E-post henrik.skogby@nrm.se

Karin Wallner, Laboratorietekniker
Ansvarig för kemiskt preparationslaboratorium för isotopgeologi
Telefon 08-5195 4075
E-post karin.wallner@nrm.se

Martin Whitehouse, Professor, Forskare, Chef för Nordsim
Forskning inom isotopgeologi och berggrundsgeologi,
tekniskt och administrativt arbete som chef för Nordsim
Telefon 08-5195 5169
E-post martin.whitehouse@nrm.se

Post-doktorer och gästforskare

Jeremy Bellucci, Post-doktor
Forskning inom isotopgeologi (planeternas utveckling)
Telefon 08-5195 4189
E-post jeremy.bellucci@nrm.se

Patrick Frings, Post-doktor
Forskning inom isotopgeologi (stationerad i Potsdam, Tyskland)
E-post patrick.frings@nrm.se

Gavin Kenny, Post-doktor
Forskning inom isotopgeologi (planeternas utveckling)
Telefon 08-5195 4009
E-post gavin.kenny@nrm.se

Mimmi Nilsson, Post-doktor
Forskning inom isotopgeologi (stationerad i Edmonton, Kanada)
E-post mimmi.nilsson@nrm.se

Andreas Petersson, Post-doktor
Forskning inom isotopgeologi (stationerad i Perth, Australien)
E-post andreas.petersson@nrm.se, andreas.petersson@uwa.edu.au

Joshua Snape, Post-doktor
Forskning inom isotopgeologi (planeternas utveckling)
Telefon 08-5195 4070
E-post joshua.snape@nrm.se

Lorraine Tual, Post-doktor
Forskning inom isotopgeologi vid Vegacentret
Telefon 08-5195 5183
E-post lorraine.tual@nrm.se

Franz Weis, Post-doktor
Forskning inom mineralogi
Telefon 08-5195 4072
E-post franz.weis@nrm.se

Doktorander

Sandra Gdaniec, Doktorand
Forskning inom lågtemperatur-isotopgeokemi
Telefon 08-5195 4274
E-post sandra.gdaniec@nrm.se

Catherine Hirst, Doktorand
Forskning inom lågtemperatur-isotopgeokemi
Telefon 08-5195 4296
E-post catherine.hirst@nrm.se

Ross Kielman, Doktorand
Forskning inom isotopgeologi
Telefon 08-5195 5159
E-post ross.kielman@nrm.se

Liselott Kutscher, Doktorand
Forskning inom lågtemperatur-isotopgeokemi
Telefon -----
E-post liselott.kutscher@nrm.se

Fiona Thiessen, Doktorand
Forskning inom isotopgeologi (planeternas utveckling)
Telefon 08-5195 5164
E-post fiona.thiessen@nrm.se

Övriga medarbetare

Stefan Claesson, Forskare, Professor emeritus i isotopgeologi
Forskning inom geokronologi och berggrundsgeologi
Telefon 08-5195 4042
E-post stefan.claesson@nrm.se

Jan-Olov Nyström, Emeritus-forskare
Telefon -----
E-post jan.nystrom@nrm.se

Urban Strand, Volontär inom mineralogi
Historik av typmineral
Telefon 08-5195 4234
E-post urban.strand@nrm.se